Rabb Péter – Kovács Máté Gergő: Az elfeledett főváros

A törökországi İzmit városa nem örvend különösebb ismertségnek, ugyanis nem túl nagy (a milliós lélekszámú nagyvárosok hazájában, Törökországban a 300.000 fős település valóban kisvárosnak minősül) ipari város, ahol bár jelentős egyetem működik, de a kozmopolita Isztambulhoz képest konzervatív várost egyáltalán nem látogatják külföldi turisták. Törökök is legfeljebb azért, mert itt pörög az ország legnagyobb óriáskereke. A várost sújtó heves földrengések mély nyomot hagytak İzmiten, így száz évesnél idősebb épületet alig találni. Ám a lehangoló látszat ellenére az egykor virágzó város először Bithynia, majd Diocletianus idejében a Római Birodalom fővárosa volt Nikomédia néven. Ám részben a későbbi korok építkezései, valamint az említett katasztrófák következtében tárgyi emlék alig, épített pedig szinte egyáltalán nem maradt. Az utóbbi évek kutatásai, és főként az İzmiti Kocaeli Egyetem Régészeti Tanszékének munkája nyomán az elfeledett főváros szép lassan ismét köztudatba, a ma lakóházakkal sűrűn borított egykori királyi és császári épületek pedig felszínre kerülhetnek.

Kulcsszavak: Nikomédia, Bithynia, Diocletianus, Oszmán Birodalom, Törökország, İzmit, Kocaeli