Kovács Máté Gergő – Rabb Péter: Belgrád oszmán építészete – a Balkánon jellemző analógiák elterjedésének kortárs kutatásai tükrében

Belgrád a középkori Magyarország déli kapujaként stratégiai fontosságú település volt, melynek védelme, majd az oszmán csapatok általi bevétele alapvetően határozta meg az ország történelmét. Az oszmán hadnak 1440-ben, majd Hunyadi János vezetésével 1456-ban, később 1493 és 1494-ben sikeresen ellenálló várost 1521-ben Nagy (Törvényhozó) Szulejmán seregei bevették, utat nyitva ezzel Magyarország területére. A budai beglerbégséghez tartozó város a Balkán egyik legnagyobb településeként kiemelkedő számú oszmán építészeti emléknek adott otthont, melynek kutatása ma virágkorát éri. Az alábbi tanulmány ezen kutatásokat összegzi, valamint a belgrádi oszmán építészet emlékeit lajstromba véve balkáni és egyéb magyarországi kapcsolódási pontokat keres.

Kulcsszavak: Belgrád, oszmán, dzsámi, türbe, hamam