Kelecsényi Kristóf Zoltán – Gyetvainé Balogh Ágnes: Az egykori zugligeti villamosvégállomás építéstörténete

A tanulmány az egykori zugligeti villamosvégállomás építéstörténetét mutatja be az építkezés előzményeitől kezdve az épület jelen állapotáig. 1896-ban villamosították a budai hegyvidék lóvasút-vonalát, melynek végállomása a Zugligeti út 64. sz. alatti épület volt. Egy 1900-ban történt halálos kimenetelű balesetet követően határozta el a Budai Közúti Vaspálya Társaság (BKVT) a vonal meghosszabbítását, végállomásnak a Vaskapu keskeny, természetes völgyét jelölve ki, ahol lehetőség nyílt egy biztonságos, vízszintesen kialakított végállomás felépítésére. Az új épület 1903 tavaszára készült el, ún. svájci modorban, az 1900-ban átadott hűvösvölgyi végállomás épületének mintájára. A tervező személye nem ismert, valószínűleg a BKVT építészeinek egyike lehetett. 1914-ben az épületet déli irányból megtoldották egy nagyméretű, nyitott, fedett várócsarnokkal. 1977-től, a villamosvonal megszüntetésétől kezdve üresen állt, elhanyagolt állapotba került, majd 1986 nyarán nyílt meg itt a Zugligeti Niche Camping, melynek fogadóépületeként, ill. éttermeként szolgál ma is a műemlék épület.

Kulcsszavak: Budapest · Zugliget · villamosvégállomás · historizmus