Kelecsényi Kristóf: A pesti Duna-part neogótikus öntöttvas korlátja

Az 1870-es évek közepétől a pesti Duna-partot a Petőfi tértől a Margit híd hídfőjéig a felső rakparti támfal tetejét egységesen, neogótikus stílusban készült öntöttvas korlát díszítette. Ebből mára csupán az Országház melletti pár száz méter hosszúságú szakaszok maradtak meg, valamint a Vigadó téri parkot övező rész, mivel árvízvédelmi megfontolásból az 1890-es évek elején tömör, mészkő mellvédesre cserélték le a legtöbb helyen. A korlát tervezőjeként több építész neve is felmerül, Prokopp János, Linzbauer István és Feszl Frigyes is, azonban a fennmaradt levéltári anyagok alapján teljes bizonyossággal nem állapítható meg, hogy melyikük nevéhez köthető. A tanulmány bemutatja a korlát építésének és elbontásának történetét, illetve a típus és az elbontott elemek más helyeken való felhasználását.

Kulcsszavak: historizmus, neogótika, öntöttvas