Pazár Béla: Klasszikus és modern -Tézisek

A város a Felvidék és az Alföld határán van, nem mezőváros, és nem olyan, mint a felvidéki, erdélyi, vagy pannon városok, amelyeket német polgárok alapítottak a középkorban. Mindenhonnan van itt valami. Mindkét világégés után sok, elsősorban felső-magyarországi menekült talált itt is menedéket, és telepedett le német, szlovák, lengyel, vagy cseh, morva, kapcsolatokkal, emlékekkel. Domborzati és kulturális értelemben határőrvidék gyógyító termálvizekkel, bár mindig az ország belsejében lévő magyar város volt, távol történelmi és etnikai határoktól, megrázkódtatásoktól, tragédiáktól. Nagy ellentétek, különbségek, diszharmóniák helye, a mindenféle kötelezettségtől, tehertől mentes, türelmes, elvonuló szemlélődés lehetőségével, hogy megértsük, elfogadjuk, megformáljuk a különbségeket és ellentéteket. Munkások és mérnökök pontos együttműködése, összejártak, agyaltak munka után is, tisztelték és becsülték egymást, hogy amit gyártanak, a legjobb legyen. Olyan jó, mint a német az angol, vagy a svéd. Ez a klasszikus vonzása. Tömegmozgalmaktól távoli, csendes, szívós hazaszeretet.

Kulcsszavak: hagyomány, idea és gyakorlat, klasszikus és modern