Kalmár Miklós: A hazai, historizáló egyetemtípus kialakulása és jellemzői – A korai, európai egyetemek

A hazai, historizáló egyetemtípus vizsgálatakor érdemes összehasonlítást végezni a korszak hasonló európai épületeivel, azok kialakulásával, jellemzőivel. A tizenkilencedik századi és az utána következő századfordulón épülő egyetemek funkciója, és a funkcióból eredő formája, az általános építészeti megoldása a történelem hosszú századai során alakult ki, érlelődött, jutott el a mind tökéletesebb megoldásig. A ma városainak az ezernyolcszázas évek végén megjelenő büszke egyetemi épületegyüttesei, a tudomány és az oktatás ismert fellegvárai, jelenségükben rendkívül látványosak. és korunk igényei szerint még mindig jól használhatóak. Felvetődik a kérdés, hogy az építészeti funkció – jelen esetben az egyetem – hogyan valósul meg, vagy módosul az adott kor építészeti megfontolásai következtében.

Kulcsszavak: egyetemek építészete, funkcionalitás, historizmus, századforduló