Kuklis Tibor – Pilsitz Martin: Műemlékvédelem a történeti ipari építészet területén – Az egykori Királyi Malátázó gabonaraktára

A történeti ipari építészet a műemlékvédelem által elhanyagolt terület, pedig számos érv szól amellett, hogy felülvizsgáljuk épületállományunk ezen részét. A cikk egy kőbányai gabonaraktár segítségével járja körül a témát, miközben a lehető legtöbb aspektusból vizsgálja azt. A tanulmány első része a történeti ipari épületek jelenkori jelentőségével foglalkozik. Az építészetelmélet fejlődésében vagy a hétköznapi emberek identitástudatában játszott szerepén felül az ipari épületek az adott kor vívmányainak tárházai. Szerkezeteik, kialakításuk és a bennük lévő technológiák építésük idejében a legkorszerűbbek voltak. Majdnem száz éve pedig elindult az ilyen típusú épületek kutatása és védelme. A második rész az idén 120 éves egykori Királyi Malátázó gabonaraktárának tágabb, szűkebb környezetét, történetét, homlokzatát, funkcióbeli kialakítását és épületszerkezeteit taglalja. A harmadik részben a tanulmány elején bemutatott szempontok kerülnek elő, de most már a raktár példáján keresztül prezentálva. A cikk végén a szerzők összegzik az épülettel kapcsolatos tapasztalataikat, illetve az épület vizsgálatával kapcsolatos további teendőket.

Kulcsszavak: ipari építészet · műemlékvédelem · raktár · Dreher sörfőzde · Kőbánya