2000 ÉV ÉPÍTÉSZETE MAGYARORSZÁGON
A MAGYAR ÉPÍTÉSZET 1000 ÉVE


RENESZÁNSZ ÉPÍTÉSZET

Mátyás király uralkodása alatt 1490 körül a középkori magyar állam eléri fejlődésének csúcspontját. Ebben az időszakban jelenik meg Magyarországon a reneszánsz stílus, közép- európai viszonylatban nagyon korán. Az 1460-as években még a bécsi művészeti kapcsolatok dominálnak, de már megjelennek az első olasz hadmérnökök, Aristotele Fioravante, Paschoe Michelievich és egyre gyakoribbak az itáliai mesterek a várak erosítésénél. A reneszánsz átültetéséhez sok segítséget ad Mátyás humanista neveltetése, itáliai orientációjú politikai és gazdasági kapcsolatai. Az olasz városállamokból, és a saját birodalmán belüli Dalmáciából hív kofaragó és intarziátor mestereket budai és visegrádi építkezéseihez. Uralkodásának elején - 1458-tól - a külső és belső konszolidáció idején kezdi gyűjteni híres könyvtárát, majd később, hatalmának megszilárdulása után kezd nagyszabású építkezésekbe.
A budai királyi palotát 1470-es évek elejétől egy későgótikus műhely építi, a század végén kiegészülve reneszánsz mesterekkel. A másfélszázados hódoltság alatt nagyrészt elpusztult palotát Bonfini leírásából, korabeli ábrázolásokból és régészeti kutatások alapján ismerjük.
Mátyás talán legismertebb építkezése a Visegrádi nyaralópalota kiépítése. A budai építkezéshez hasonlóan ez is a XV. századi stíluspluralizmus példája. A térlefedések még nagyrészt gótikus hálóboltozatok, a díszítések all' antica formájúak A palota mai képét meghatározó XX. századi helyreállítás műemléki szempontból is tanulságos.
A Mátyás által megtelepített reneszánsz halála után is továbbél, Ulászló király és a humanista főurak építkezésein tűnik fel az all' antica stílus. Bakócz Tamás esztergomi érsek megbízásából épült Közép-Európa legkorábbi centrális reneszánsz temploma, a quattrocento fejlodési vonalába szervesen illeszkedo Bakócz kápolna. A korszak nagy egyházi mecénásai még a kassai származású Szatmári György, pécsi püspök, Váradi Péter kalocsai érsek és Lázói János gyulafehérvári kanonok. Az építészet jeles alkotásain kívül a képeken bemutatjuk a korszak épületszobrászatának reprezentatív műfaját, a szentségtartó tabernákulumokat.
A mohácsi csatavesztés és Buda 1541-es elfoglalása után az ország három részre szakad, a reneszánsz stílusjellege a súlyos politikai változás következtében átalakul, a térség vezető szerepe megszűnik. Toszkán ornamentátorok helyett lombard mesterek érkeznek osztrák közvetítéssel, a német és a lengyel hatás erősödik. A folyamatos háborús helyzet miatt ismét fontossá válnak a hadi építkezések, és a reneszánsz pompás belsői az erődítések falai közé szorulnak.
A reneszánsz folyamatos továbbélése leginkább Erdély autochton fejlodésében tapasztalható. A toszkán orientációjú hagyományok a kolozsvári, valamint a szász városok kőfaragó céheiben élnek tovább. A fényképen is bemutatott kolozsvári Wolphard-ház a korszak egyik mintaadó emléke. A folyamatos fejlodés a padovai tanultságú Báthory István fejedelemsége alatt éri el elso csúcspontját. Ezt követoen a Bethlen korszakban és I. Rákóczi György fejedelemsége alatt a gazdasági jólét teremt ismét lehetőséget a művészet kibontakozására. Erdélyben a reneszánsz stílus a XVIII. századig, a népi és falusi templomépítészetben a virágos reneszánsz a XIX. századig élt tovább a szószékek, famennyezetek és berendezések díszítésében.
A Királyi Magyarországra a XVI. század közepén osztrák közvetítéssel megjelenő későreneszánsz manierista stílusjelenségei a jellemzőek. A Habsburg uralkodóház az Udvari Haditanácson keresztül erődítéseket végeztet, reprezentatív építkezésként csak a pozsonyi vár átalakítását támogatja. A nemesi építkezésekben megjelenik a téglány alaprajzú, árkádos udvart körülölelő, sarkain bástyákkal megerősített várkastély típusa.
A Felvidéken a XVI. század hatvanas éveitől jelenik meg a pártázat, mint jellemző építészeti elem. Az itáliai eredetű, sziléziai és lengyel közvetítéssel hazánkban is elterjedő forma emlékeit az egész országban megtaláljuk; nem csak kastélyokon, hanem városi lakóházakon és harangtornyokon is. Szép példa a bemutatott fricsi Bertóthy-kastély és a poprádi harangtorony.


A SZÉKELYDERZSI TEMPLOMERŐD (A XVII. SZ. KÖZEPÉN) ÉS SZÉKELY FALU

A templomerőd a falu központjában áll, délről és nyugatról a község főutcája veszi körül. A hajó és szentély együtteséből álló, védelmi emelettel ellátott, keletelt templomot négyszög alaprajzú erődítmény övezi, sarkain egy-egy négyszögletes védőtoronnyal, a déli védőfalba ferde alaprajzi elhelyezéssel illeszkedik a középkori eredetű, utólag magasított kaputorony. A védőfalak peremétől aláereszkedő félnyeregtető védelme alatt a gabonatároló szuszékok sorakoznak, melyek egykor a közösség ingóságainak őrzésére szolgáltak.
Székelyderzset először az 1334 évi pápai tizedjegyzék említi. A templom építése első formájában a XIII-XIV. század fordulójára tehető. E korai templom feltehetően félköríves záródású szentéllyel épült, hajója a mainál rövidebb és alacsonyabb volt. 1419-ben azonban, amikor a fal képeit festették, a hajó falai már a mai hosszúságot mutatták. A XV. század végén a templomot gótikus stílusban átépítették.
A gótikus templomra, a hálóboltozatos mennyezet fölé védelmi emelet épült, amely a hajóra és a szentélyre egyaránt kiterjedt. Az emelet mellvédje a templomfal síkja elé ugrik, helyet hagyva a lefelé néző szuroköntő nyílásoknak. A mellvédet áttörő, fordított kulcslyuk alakú lőrések szabályos közökben ismétlődnek. A lőrésekkel ellátott, gyámokra és támpillérekre nehezedő mellvéd a XV. század végénél, a késő gótikus átépítésnél később épülhetett. A székelyderzsi az egyetlen, teljes épségében fennmaradt védelmi emelet.
1605-ben Basta seregei feldúlták a székelyderzsi templomot is. A pusztítás után a szomorú tapasztalatokon okulva, a falu népe nagyméretű erődítési munkálatokba fogott, ennek során épült a templom köré a saroktornyos vár. A tetőszerkezet is, kevés utólagos kiegészítéssel, 1606-ból származik; valószínűleg a templom védelmi emeletének építése is erre az időpontra tehető.
A támpillérek nélküli, lőréses torony a templom épületétől külön, harangtoronyként épült, és minden bizonnyal a védelmi rendszer legkorábban épült része. Építését a csúcsíves bejárat, a keskeny-magas lőrések alapján a XV-XVI. század fordulójára tehetjük. A legfelső emeletét a falazat tanúsága szerint dongaboltozat zárta le. Nincs kizárva, hogy a tornyot építésétől az 1605 évi feldúlásáig is erkélyes sisak fedte. Orbán Balázs töredékes rajz- és fényképhagyatékában található egy ceruzarajz, amely a templomerődöt ábrázolja, melyen a tornyot még erkélyes sisak fedi. Kivehető rajta az erkély deszkából készült mellvédje, valamint a tetőszerkezet kémlelőnyílása, ettől lefelé a sisak nyolcszög alapú gúlában folytatódott. Makettünk ennek az ábrázolásnak a felhasználásával készült.
A ma fennálló szabályos alaprajzú védőrendszer kiépítése előtt a templomot ovális alaprajzra épült cinteremfal övezhette, amelynek bejárata a torony alatt nyílhatott. Ebbe az ovális alakú zárt görbébe úgy illeszkedik a torony, ahogy a székelyföldi kerített templomok különálló harangtornyai a cinteremfalak görbületébe.
A bemutatott székely falu egy fiktív település, melynek épületei Erdély különböző területeiről származnak, és többnyire boronafalú, kontyolt nyeregtetős, zsindellyel, drányicával vagy taposott szalmával fedett lakóházak és gazdasági épületek. A házak egy része a Kolozsvári Szabadtéri Néprajzi Múzeum gyűjteményében található. A makettek bemutatják az épületek fal-, födém- és tetőszerkezeteit, némelyikük a házhoz tartozó tüzelőberendezéseket is.


BAROKK ÉPÍTÉSZET

A barokk egyházi építészet első jelentős emléke a nagyszombati jezsuita templom. A Habsburg uralkodóház bizalmát és támogatását élvező rend a magyar ellenreformáció harcos terjesztőjeként honosítja meg az új stílust az egyházi építészetben. Templomaik alaprajza anyatemplomuk, az Il Gesu mintáját redukált formában követi, a homlokzatok többnyire kéttornyosak. Az egységes külső és belső kialakítás oka a tervek folyamatos római ellenőrzése. Az 1563-as Tridenti zsinat szellemében a jezsuiták a művészeteket a meggyőzés és a térítés érdekében használják, építészetük térben és időben az 1637-re megépült Nagyszombati templomtól az 1724-re elkészült Kolozsvári templomig egész Magyarországot átfogja.
A török kiűzése után az egyházi központokat újjáépítik, a szerzetesrendek visszatelepülnek. A szakrális építészetben felerősödik az osztrák eredetű ún. "Dunai barokk" építőiskola hatása. A szerzetesrendek építészetében a legkiemelkedőbb alkotás F.A. Pilgram szentgotthárdi együttese; hatására elterjed az egy homlokzati középtornyos, csehboltozatos templomtípus. A falusi plébániatemplomok egységes képét az 1771-ben készült Pilgram említett templomának térrndjét idéző kamarai típustervek határozzák meg. A templomok mellett a falukép meghatározó elemeivé válnak a barokk kálváriák.
A képeken együtt mutatjuk be a legjelentősebb templomok külső képét és belső kialakítását. A világi építészetben a barokk elterjedése először a belső átalakításokban jelenik meg, mint amilyen a bemutatott Sárvári vár díszterme, vagy a borostyánkői kastély sala terrenaja. A török hódoltság utáni konszolidáció során átalakul a birtokszervezet, az első nagy megrendelések az aulikus arisztokráciához köthetők. A rekatolizált fourak reprezentatív lakóhelyeket építenek maguknak, a védelem a külso kialakításban is háttérbe szorul. Az első jelentős európai rangú barokk kastély Ráckevén épül. A magyar nemesség nyomására elkezdik újjáépíteni a budai királyi palotát. Az építkezés fő mozgatója Grassalkovich Antal, aki Gödöllőn és Hatvanban maga is építkezik. A "Grassalkovich kastélytípus"-ban az U formájú alaprajz válik általánossá, de az európai gyakorlattól eltérően, a helyi hagyományok miatt inkább befelé forduló kialakítással, középütt áthajtóval és kettős kupolával. A XVIII. század végére készül el a legjelentősebb hazai barokk kastély, Esterházy "fényes" Miklós Versailles-i pompájú fertődi együttese. A négysaroktornyos kastélyok formája a kisnemesi kúriákban él tovább.


FERTŐ VIDÉKI FALU

A Kisalföld a XVIII-XIX században gazdagon tagolt néprajzi képet mutat. A táj történeti határvonalai a jelenlegi országhatáron kívül húzódnak. A XVIII. századtól Pozsony, Moson, Nyitra, Komárom, Bars, Győr, Sopron vármegyék alföldi jellegű részeit jelölték ezzel a tájnévvel. A Duna és mellékfolyói formálták, peremvidékein szárazabb, dombos, szőlő- és gyümölcstermesztésre alkalmas kistájak szegélyezik.
Változatos építészeti és néprajzi kép tárul élénk. A honfoglalás kori megtelepülésű magyar lakosság nagy területeken a pusztítások ellenére kontinuus maradt. A Rábaköz, Tóköz, Fertővidék, Szigetköz, Sokorói dombvidék és a győri puszták területén élő magyarság erősen hagyományőrző népi kultúrája sok középkori és archaikus elemet őrzött meg építkezésében, használati eszközeiben és gazdálkodásában. A jó közlekedési és közeli értékesítési lehetőségek gyarapítottál a gazdaságot, megteremtve a lehetőséget a Rábaközben, a fertő mentén és a Szigetközben a mezővárosias szintű életre. Korán megindul a mezőgazdaság gépesítése és a nemesebb újabb növény fajták meghonosítása.
A képet tovább árnyalják az etnikai viszonyok, már a XIII. századtól nyomon követhetők német (bajor- osztrák) betelepülések, a XVI. századtól a horvátok is számottevő népelemmé válnak első sorban a déli területeken.
A bemutatott település a Kisalföldre jellemző orsós útifalu szerkezeti képét vázolja elénk. Túlnyomó többségben előforduló soros elrendezésű háromosztatú lakóházak mellet megjelennek a gazdagabb alaprajzi kialakítású mezővárosias jellegű középfolyosós és keresztházas épületek is. Ezek az új formák területünkön igen korán a XVIII. századra kialakultak. A bemutatott épületekkel igyekszünk ezt a központi területein fejlett XVIII századi képet, a perifériális területek hagyományőrző már-már archaikus épületeivel árnyalni.



MAKETTFOTÓK       ELŐZŐ KÉP      KÖVETKEZŐ KÉP      AUTOMATIKUS LÉPTETÉS      LÉPTETÉS LEÁLLÍTÁSA

Újkor makett

Újkor makett


TABLÓK       ELŐZŐ KÉP      KÖVETKEZŐ KÉP      AUTOMATIKUS LÉPTETÉS      LÉPTETÉS LEÁLLÍTÁSA

Újkor tabló


LEGENDA

ÚJKOR

Aranyosmeggyes, Lónyai várkastély (1640. körül) Készítették: Meggyesi Zsolt, Zikkert Zoltán II. évf. hallgatók
Aszód, Podmanitzky-kastély (1720. körül, 1767-72.) Készítették: Kovács Zsuzsanna, Szabó Andrea II. évf. hallgatók
Bethlenszentmiklós, Bethlen-kastély (1668-83.) Készítették: Cseh Katalin, Ferenc Dániel II. évf. hallgatók
Frics, Bertóthy-kastély (1623-30.) Készítették: Benedek Katalin, Csillingh Dóra II. évf. hallgatók
Gödöllő, Grassalkovich-kastély (1744-58.) Készítették: Mihályi Ákos, Viszneki András, Vizi Attila II. évf. hallgatók
Hatvan, Grassalkovich-kastély (1754-63.) Készítették: Varga Attila, Szlavicska Edina II. évf. hallgatók
Pácin, Mágócsy-kastély (1591-től) Készítették: Pozsonyi Éva, Varga K. Dániel II. évf. hallgatók
Pécel, Ráday-kastély (1722-30., 1756-77.) Készítették: Kántor Ágnes, Ongrádi András, Linnert Napsugár, Nagy Géza II. évf. hallgatók
Poprád, harangtorony (1592., 1658.) Készítették: Irmiás Balázs, Ónodi András II. évf. hallgatók
Ráckeve, Savoyai-kastély (1702.) Készítették: Polyák Nikoletta, Lukács Péter, Kápolnás Gergely, Bedvanics Márta, Varga Krisztina, Varga Zsuzsanna II. évf. hallgatók
Törökkoppány, római katolikus templom Készítette: Ferencz Krisztián II. évf. hallgató
Bethlenfalva, Thurzó-Faigel kastély (1564-68.) Készítették: Kapuvári Zsófia, Rudnai Eszter, Hittner Márton II. évf. hallgatók
Buda, Szent Anna templom (XVIII. század) Készítette: Katona Veronika II. évf. hallgató
Esztergom, Bakócz-kápolna (XV. század eleje) Készítette: Almásy Nóra II. évf. hallgató

XVI. SZÁZADI SZÉKELY FALU

Háromalmási lakóház (Arad megye) és hilibi kapu (Kovászna megye) Készítették: Tóth Viktória, Benkő Dóra I. évf. hallgatók
Háromalmási gazdasági épület (Arad megye) Készítették: Marosi Zsuzsanna, Bernáth Ferenc I. évf. hallgatók
Almásréti malom-lakóház (Háromszék) és hilibi kapu (Kovászna megye) Készítették: Sirokai Levente, Calbucura Laura I. évf. hallgatók
Bedecsi lakóház (Kolozs megye) és bethlenfalvi kapu (Hargita megye) Készítették: Magyar Mihály, Eredics Zsuzsanna I. évf. hallgatók
Bedecsi gazdasági épület (Kolozs megye) Készítették: Kelemen Péter, Fehér Cecília I. évf. hallgatók
Bedecsi pajta (Kolozs megye) Készítették: Kovács Dóra, Füzy Julianna I. évf. hallgatók
Pottyondi parasztház (Hargita megye) és bethlenfalvi kapu (Hargita megye) Készítették: Csőke Viktória, Hámori Veronika I. évf. hallgatók
Bükkhavaspataki csűr (Hargita megye) Készítették: Gyimesi Márton, Hancsók Réka I. évf. hallgatók
Csíkménasági lakóház és kapu (Hargita megye) Készítette: Horváth András I. évf. hallgató
Györgyfalvi csűr és pajta (Kolozs megye) Készítették: Kis Viktória, Jankovics Márk I. évf. hallgatók
Bárdfalvi lakóház és kapu (Máramaros megye) Készítették: László Tamás, Joó Benjámin I. évf. hallgatók
Bárdfalvi istállós pajta (Máramaros megye) Készítették: Luntz Donát, Kapuvári Barbara I. évf. hallgatók
Bárdfalvi éléskamra (Máramaros megye) és telcsi kút (Beszterce-Naszód megye) Készítették: Juhász Katalin, Kelemen Bálint I. évf. hallgatók
Bárdfalvi disznóól (Máramaros megye) és telcsi szénás (Beszterce-Naszód megye) Készítette: Kelemen Dezső I. évf. hallgató
Nagyborosnyói lakóház (Kovászna megye) és székelyudvarhelyi kapu (Hargita megye) Készítette: Tombi Gergely I. évf. hallgató
Telcsi lakóház és kapu (Beszterce-Naszód megye) Készítette: Kovács Pál, Bokor Attila I. évf. hallgatók
Telcsi pajta (Beszterce-Naszód megye) és bárdfalvi kerekeskút (Máramaros megye) Készítették: Czégeni Csaba, Kovács Petra I. évf. hallgatók
Kalócsáspataki istálló (Hargita megye) Készítette: Kőhalmi Nóra, Lődör Zoltán I. évf. hallgatók
Kidei csűr (Kolozs megye) és bárdfalvi törökbúza kas (Máramaros megye) Készítették: Már Miklós, Kőnig Gergely I. évf. hallgatók
Nagyborosnyói istálló (Kovászna megye) Készítette: Lichtenberger Ilona I. évf. hallgató
Kászonimpéri lakóház és kapu (Hargita megye) Készítette: Rákosa Sándor, Páczelt Péter I. évf. hallgató
Vargyasi parasztház (Hargita megye) és kadicsfalvi kapu (Hargita megye) Készítették: Bardócz Éva, Kiss István I. évf. hallgatók
Mezőköbölkúti cséplőcsűr (Beszterce-Naszód megye) Készítették: Vértesy Ágnes, Mezey Petra I. évf. hallgatók
Kidei lakóház (Kolozs megye) és fenyédi kapu (Hargita megye) Készítették: Rózsás László, Nagy Zoltán I. évf. hallgatók
Kászonimpéri pajta (Hargita megye) Készítették: Rusznák Mónika, Méhész Csaba I. évf. hallgatók
Kászonimpéri gazdasági épület (Hargita megye) Készítették: Gáspár Zsolt, Szerényi Dániel î. évf. hallgatók
Kidei gabonás (Kolozs megye) Készítették: Keszi Annabella, Török Bence I. évf. hallgatók

FERTŐ-VIDÉKI FALU A XVIII. SZÁZADBÓL

Süttör, lakóház Készítették: Ádám Attila, Antal Gabriella, Krajcsi Sarolta Zsófia, Régner Kinga I. évf. hallgatók
Fertőhomok, pajta Készítették: Balogh Bence, Pikó Attila I. évf. hallgatók
Bogyoszló, lakóház, istálló Készítették: Berentés Zsuzsanna, Csűri Johanna, Szlávik Gabriella, Fehér Judit I. évf. hallgatók
Rábaszentmihály, pajta Készítették: Dobosi Linda, Harnos László I. évf. hallgatók
Újkér, harangláb Készítette: Dobosi Linda I. évf. hallgató
Fertőrákos, pajta Készítették: Égető Sándor, Bartók Erika I. évf. hallgatók
Ásványráró, lakóház, istálló Készítették: Ferenczy Veronika, Gyenes Rita, Garai Péter, Gáspár Zoltán I. évf. hallgatók
Kisbodak, pajta Készítették: Horánszky Éva I. évf. hallgatók
Rábcakapi, lakóház Készítették: Molnár Sándor, Körmendi Eszter, Taraza Boushra, Kazinczy Gyöngyvér I. évf. hallgatók
Rábcakapi, pajta Készítették: PukánszkyGabriella, Vida Bálint I. évf. hallgatók
Und, lakóház Készítették: Radnóczi László, Richter Attila, Csuka Bernát, Mehrl Nándor I. évf. hallgatók
Horvátzsidány, pajta Készítették: Sárközi Mariann, Lászlófi Károly I. évf. hallgatók
Táp, lakóház Készítették: Szabó-Turák Dávid, Gerzsenyi András Gábor I. évf. hallgatók
Táp, szín Készítette: Tajta István György I. évf. hallgató
Táp, disznóól Készítette: Tajta István György I. évf. hallgató
Szilsárkány, kovácsműhely Készítették: Takács Zsuzsanna, Keszthelyi László I. évf. hallgatók
Mosonszentmiklós, tiprómalom Készítették: Tóth Krisztina, Krekács Linda I. évf. hallgatók
Jánossomorja, lakóház Készítették: Winkler Péter, Erdei Ferenc, Németh Veronika, Kiss Anna Mária I. évf. hallgatók
Mosonszentjános, kápolna Készítették: Dávid Szandra, Romvári Péter I. évf. hallgatók
Harka, lakóház, istálló Készítették: Csató Zsuzsanna, Jánosi András Gergely, Kovács Orsolya, Czuppon Emese, Dőry Zsolt I. évf. építészhallgatók
Balf, pajta Készítette: Nyárasdi Anikó I. évf. hallgató
Tényő, lakóház Készítette: Portchy Szabolcs I. évf. hallgató
Nyúl, prés Készítette: Farkas András I. évf. hallgató


VISSZA A CIKK ELSŐ OLDALÁRA

1. XVI. századi székely falu.