2000 ÉV ÉPÍTÉSZETE MAGYARORSZÁGON
A MAGYAR ÉPÍTÉSZET 1000 ÉVE


RÓMAI ÉPÍTÉSZET A KÁRPÁT-MEDENCÉBEN

A rangos vagy monumentális építészetet a hódító Róma hozta el a Kárpát-medencébe.
Nyugaton a pannon, kelta vaskori műveltségre települve a Krisztus előtti és utáni évtizedekben Pannonia provinciát hozták létre a rómaiak. Keleten, Erdélyben a dákok földjét foglalta el Traianus császár száz évvel később és teremtette meg Dácia tartományt. Előbbi közel ötszáz évig, utóbbi mintegy százhetven évig volt római fennhatóság alatt. Mindkét terület jelentőségét hadászati, stratégiai okok indokolták elsősorban. Ezért sajátosan provinciális városok, katonai táborok, őrhelyek, vidéki udvarházak, s a mérnöki alkotások - utak, hidak, vízvezetékek - hálózatai jellemezték mindkét tartomány építészetét.
A hódítás és megtelepedés korában - Pannoniában Kr.u. I. század, Dáciában Kr.u. II. század - a katonai telepítések túlsúlya jellemző. E két provinciát minden évszázad vége felé érték támadások. A II. század felvirágzása teremtette meg Pannoniában a polgári, városias építkezések túlsúlyát, s az eredetileg földsánc-palánk erősségeket is kőbe építették át.
A katonai táborok legnagyobb egysége a castra legionis - Carnuntum, Brigerio (Ószőny), Aquincum (Óbuda), Mursa (Eszék) - 6000 katonát fogadott be. A segédcsapat táborok, castellum - pl. Campona (Nagytétény) - területvédő egységek, a kisebb őrvárak, burgus - pl. Gizellatelep - a közvetlen megfigyelés és ellátás egységei voltak. A megfigyelő tornyok, specula - pl. Leányfalu - pedig az állandó őrség és hírlánc legkisebb egységeiként szolgáltak.
A szabályos katonai településképben (castrum) a négyszög tengelykeresztjében kiépített főutak voltak a cardo (É-D) és a decumanus (K-Ny). Középen állt egy négyoldalú kapuzat (tetrapylon). A tábor védfalait (vallum) négy főkapu szakította meg, Aquincum esetében az ellenségoldal keleten volt (porta pretoria) amit modell érzékeltet. A főút mentén kaszárnyák voltak, amelyek 6-10 fős, kéthelyiséges lakóegységek (contubernium) sorozatából álltak. A légióstáborok a kaszárnyák és a hadtáp létesítményei - élelemraktár (horreum), magtár (granarium) - mellett jelentős méretű középületekkel is rendelkeztek. Az aquicumi táborban például a nagy közfürdő (termae maiores) Pannonia legnagyobb épületegyüttese volt.
A katonai táborok közelében voltak a civil tartozéktelepülések (canabae, vicus), továbbá önálló polgárvárosok vagy korábbi táborok váltak idővel polgárvárossá (colonia). A polgári élet épületei, a lakóházak, iparosházak, üzletekkel és oszlopcsarnokokkal szegélyezett főutak, középületek és fórumok a városi élet minőségét jelezték. Vidéken a veterán földbirtokosok villaszerű lakóházai és a gazdasági épületek (villa rustica) a dunántúli kultúrtáj jellemző épületei voltak. A római és jövevény kultuszok szentélyei, szentélykörzetei, a hatalmas amphitheatrumok, valamint a helytartói és császári látogatások idejére épített paloták képviselték a római építészet legrangosabb példáit.
A III. században a Római Birodalmat már külső és belső bajok gyengítették. Dáciát a gótok támadásai miatt 271-ben a rómaiak kiürítették, s megerősítették a dunai határvonal (limes) egyes szakaszait. A gót támadások ellen a korábban ellenséges szarmatákkal elővédvonalként építették meg az Alföldet északról és keletről határoló sáncrendszert, amit a magyar szájhagyomány Csörsz-árkaként emlegetett. A IV. század elején a limes vonal mögött már belső erődrendszer kiépítése vált szükségessé, pl. Valcum. A század végén pedig a közben államvallássá lett kereszténység templomai és temetői új színfoltot hoztak Pannonia építészetébe.
Az V. században Pannonia már nem tudta tartani magát a népvándorlás nyomásával szemben.



MAKETTFOTÓK       ELŐZŐ KÉP      KÖVETKEZŐ KÉP      AUTOMATIKUS LÉPTETÉS      LÉPTETÉS LEÁLLÍTÁSA

Ókor makett

Ókor makett


TABLÓK       ELŐZŐ KÉP      KÖVETKEZŐ KÉP      AUTOMATIKUS LÉPTETÉS      LÉPTETÉS LEÁLLÍTÁSA

Ókor tabló


LEGENDA

ÓKOR

Aquincum (Óbuda) légióstábor - keleti kapu (II. század) Készítették: Mile Csaba, Molnár Kristóf I.évf. hallgatók
Aquincum (Óbuda) légióstábor - kaszárnyák (II. század) Készítette: Fekete Csaba József
Aquincum (Óbuda) légióstábor - tetrapylon (II. század) Készítették: Veress Orsolya, Zömbik Katalin I.évf. hallgatók
Aquincum (Óbuda) légióstábor - nagy közfürdő(II. század) Készítették: Szerencsi Judit, Vékony Tamás I.évf. hallgatók
Aquincum (Óbuda) légióstábor- amphitheatrum (II. század) Készítették: Kalocsai Csilla, Kántor Noémi I.évf. hallgatók
Aquincum (Óbuda) - helytartói palota fürdője (II. század) Készítették: Gyurasits Petra, Jani Zsófia, Komlósi Rita, Kovács István, Szauer Zsófia I. évf. hallgatók
Aquincum (Óbuda) polgárváros - két lakóház (II-III. század) Készítették: Böröczffy István, Farkas Klaudia I. évf. hallgatók
Intercisa (Dunaújváros) polgárváros - iker lakóház (III. század) Készítették: Halmosi Erik, Inoka Edit I. évf. hallgatók
Nemesvámos, Baláca villagazdaság központ (II-III. század) Készítették: Kaló Norbert, Tarkó Edit I. évf. hallgatók
Aquincum (Óbuda) - kelta szentély (II. század) Készítették: Gulyás Karolina, Molnár Zsófia I. évf. hallgatók
Savaria (Szombathely) - Isis szentély körzet (II-III. század) Készítette: Babos Áron I. évf. hallgató
Pone Navata (Visegrád, Gizella-telep) -Burgus (Kiserőd) (IV. század) Készítették: Ambrózy Noémi, Petri Dávid, Reviczky Katalin I. évf. hallgatók
Leányfalu - Specula (Őrtorony) (IV. század) Készítették: Beretvás Krisztián, Póllai Attila I. évf. hallgatók


VISSZA A CIKK ELSŐ OLDALÁRA

1. Aquincum (Óbuda) légióstábor - tetrapylon (II. század) Készítették: Veress Orsolya, Zömbik Katalin I.évf. hallgatók