2000 ÉV ÉPÍTÉSZETE MAGYARORSZÁGON
A MAGYAR ÉPÍTÉSZET 1000 ÉVE


A NÉPVÁNDORLÁS KORÁNAK ÉPÍTÉSZETE

A pannóniai építészet IV-V. századi emlékei már szinte a népvándorlás korához sorolhatók, mert többségük hamarosan az előbb csupán beszivárgó, később területfoglaló-áthaladó népek használatába került. A használatban és átépítésekben a római rendeltetéshez hasonló, vagy eltérő, esetleg folyamatosan fenntartott rendeltetés is megfigyelhető. A Dunántúlon szinte valamennyi római településen vagy azok közvetlen környezetében felismerhető az élet folyamatossága. A honfoglaló magyarság is hasonlóképpen cselekedett, s a római eredetű területi igazgatás egyes elemei is átkerültek a magyar gyakorlatba.
Az Alföld és Erdély új vagy régebbi népei - szarmaták, jazigok, gepidák, gótok, hunok, avarok - észak-európai és közép-eurázsiai népek lévén nem voltak az építészeti minőségek, tartós anyagokból építkező, urbánus gyakorlat hordozói. Az alföldi nagyállattartó szarmaták, akikkel Róma évszázadokig viaskodott a pannoniai limes mentén, a gótoktól való félelmükben a III. században a rómaiak segítségét kérték, velük építtették meg az említett árok-sánc rendszert, 15 millió köbméter föld mozgatásával.
Egyéb tekintetben ezek a népek gúla vagy kúp alakú, földbe mélyített padlójú nádkunyhókat, cölöpágasos szelemenes, tapasztott sövény vázkitöltésű házakat építettek, illetve - különösen az avaroktól számítva - olyan ágasfás-szelemenes, nád- és föld héjazatú földházakat, amelyekhez hasonlókat épített magának a magyarság is a középkor folyamán. Leírások szólnak boronafalú faépítészetről is. A hun Attila táboráról a bizánci Priskos leírta, hogy fából "ragyogóan faragott" és "nagy város mintájára" épült.
A Dunántúlon Valcum - Fenékpuszta későrómai erődjébe előbb a keleti gótok, majd a VI. században a longobardok költöztek be, végül a VII. században az avar uralom alatt is használták. Az ókeresztény bazilika ekkor nyerte el végső - bemutatott - formáját, majd a honfoglalásig használatban volt.
A VIII-IX. században az avarok korából sáncokkal megerősített kagáni székely, szállásváltó települések, halmazos szerkezetű téli falvak ismeretesek. Az építmények között sátrak, jurták és cölöpvázas szerkezetű vagy ágasfás-szelemenes földházak létezéséről tudunk, gyakorlatilag a magyar honfoglalók építmény fajtáival megegyező módon.
A dunántúli területről a IX. század alkotásaként írták le a Sümeg mellett feltárt ókeresztény bazilikát. A bemutatott modell érzékelteti rendkívül vékony és könnyed szerkezeteit, ami valószínűsíti, hogy jelentős mértékben fa szerkezetei voltak.
A X. század a népvándorlás utolsó eseményének, a magyarok (utolsó?) honfoglalásának kora.
A megtelepedés és a vezéri nemzetségi központok megszilárdulását célozták a földvárak. Máig jelentős maradványai vannak Szabolcs vezér - Előd fia vagy unokája - várának. A Tisza kanyarulatába, háromszög alakban megépített 6-10 m magas földsánc képezte a védőművet. Szilárdságát máglyázott fa gerendacellák biztosították, tetején cölöpfal húzódott. Négy kapuját valószínűleg boronafalú bástyákkal biztosították.


HONFOGLALÁS KORI FALU

A honfoglaló magyarság hajlékai voltak a jurták, az ágasfás- szelemenes földházak és boronafalú épületek. A jurta vázszerkezete három, gondos iparos munkával készülő alkatrészből állt - közép-ázsiai analógiák szerint. Az ollórács szerkezetű kerege fal-elem, összecsukva tábla, szétnyitva mintegy 3 m hosszú rács, amelyből három-négy darabot egymáshoz és az ajtókerettel összekötözve állították fel a köralaprajzú falat. A sugárirányban elhelyezett farudakat fent, középen egy kis kerékhez rögzítették, s alul a rácselemekhez kötözték. Erre a vázra terítették a nemeztakarókat, gyékényt, szőnyegeteket.
Az ágasfás-szelemenes földházak egyszerűségüknek megfelelően könnyen, gyorsan és szakértelem nélkül elkészíthetők voltak. Valószínű, hogy egy család több ilyen földházat is épített magának külön a fűtött lakás, a munkahely és tárolás céljaira.



MAKETTFOTÓK       ELŐZŐ KÉP      KÖVETKEZŐ KÉP      AUTOMATIKUS LÉPTETÉS      LÉPTETÉS LEÁLLÍTÁSA

Népvándorlás kor makett

Népvándorlás kor makett


LEGENDA

NÉPVÁNDORLÁS KORA

Alföld - Szarmata nagysánc (III. század) Készítette: Csákvári Gyula
Valcum (Keszthely, Fenékpuszta) - erődfal (IV. század) Készítette: Kovács Dániel Dávid I. évf. hallgató
Valcum (Keszthely, Fenékpuszta) - ókeresztény bazilika (IV-IX. század) Készítette: Frey György Péter I. évf. hallgató
Savaria (Szombathely) - császári palota fürdője (IV. század) Készítette: Say Orsolya I. évf. hallgató
Aquincum (Óbuda) - háromkarélyos temetőkápolna (IV. század) Készítette: Rab Judit I. évf. hallgató
Sopianae (Pécs) - hétkaréjos temetőkápolna (VI. század) Készítette: Batta Miklós I. évf. hallgató
Sümeg - ókeresztény bazilika (IX század) Készítették: Gutai Mátyás, Krokovay Marcell I. évf. hallgatók
Szabolcs - Földvár (X. század) Készítette: Csákvári Gyula

HONFOGLALÁS KORI TELEPÜLÉS

Készítették: Gyimesi Márton, Luntz Donát, Marosi Zsuzsanna, Bernáth Ferenc, Hancsók Réka, Kapuvári Barbara, Kelemen Péter, Keszi Annabella, Kis Viktória, Fehér Cecília, Jankovics Márk, Kovács Dóra, Füzy Julianna, Gáspár Zsolt, Lichtenberger Ilona, Szerényi Dániel, Juhász Katalin, Kelemen Bálint Zoltán, Kelemen Dezső, Vértesy Ágnes, Mezey Petra, Keszi Annabella, Kőhalmi Nóra, Lődör Zoltán, Török Bence, Rusznák Mónika, Méhész Csaba I. évf. hallgatók


VISSZA A CIKK ELSŐ OLDALÁRA

1. Alföld - Szarmata nagysánc (III. század) Készítette: Csákvári Gyula